Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego? [Krok po kroku]

szymon

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kredycie hipotecznym jeszcze przed tym, zanim go weźmiesz

Załóżmy, że upatrzyłeś sobie mieszkanie. Miła okolica, wygodny dojazd do centrum, duży metraż. Ale wciąż wahasz się, czy wziąć kredyt hipoteczny. Co powinieneś wiedzieć przed zaciągnięciem takiego zadłużenia? Oto lista krok po kroku:

 1. Zadbaj o swoją historię kredytową i ocenę w BIK – z niskim scoringiem ciężko wziąć nawet niski kredyt gotówkowy. Spłacaj kredyty na czas i postaraj się spłacić dotychczasowe zadłużenie – zwłaszcza, jeśli zalegasz z czymś zbyt długo.
 2. Przygotuj się na to, że bank będzie zaglądał w historię Twojego konta – po co? Żeby Cię zweryfikować.
  mógł wziąć kredyt. Bank sprawdza więc, czy operacje na Twoim koncie nie są sfałszowane.
  Po pierwsze: bank musi sprawdzić, czy Twoje regularne przychody są rzeczywiście regularne, od jak dawna je dostajesz i jaką kwotę dostajesz co miesiąc.
  Po drugie: bank musi zobaczyć, czy wszystko, co zadeklarowałeś we wniosku kredytowym jest prawdą. Jeśli np. płacisz alimenty, a o nich nie wspomniałeś, to możesz mieć problem.
  Po trzecie: sprawdzi, czy nie jesteś „słupem”, czyli osobą, która nie dba o swoją wiarygodność kredytową i za opłatą zgadza się użyczyć swój dowód osobisty, żeby ktoś inny
 3. Popraw zdolność kredytową – zrezygnuj z nieużywanych kart kredytowych lub limitów w rachunku (i od razu weź potwierdzenie, że to zrobiłeś!). Postaraj się też o korzystniejszą umowę z pracodawcą i – o ile to możliwe – o podwyżkę.
 4. Sprawdź, jakich dokumentów będzie wymagał od Ciebie bank – poproś o wzór umowy i zapoznaj się z nim.
 5. Porównaj oferty między bankami, z uwzględnieniem tzw. cross-sellu – czyli bardzo częstej sytuacji, w której bank udziela Ci kredytu hipotecznego „w pakiecie” z innymi produktami, np. kartą kredytową lub kontem osobistym. Czasem koszty tych dodatkowych produktów będą relatywnie niskie, a polepszą warunki kredytu hipotecznego (np. zmniejszy się prowizja). Może się jednak zdarzyć, że korzyści nie będziesz miał żadnych lub nawet stracisz, bo koszty prowadzenia konta ROR będą zbyt wysokie. Musisz więc chwycić za kalkulator i policzyć na własną rękę, co Ci się bardziej opłaci.
  Dodatkowo pamiętaj, że nie tylko możesz, ale nawet powinieneś negocjować warunki w placówce!
 6. Zadbaj o współczynnik LTV, czyli stosunek wysokości kredytu do wartości jego zabezpieczenia. Czyli jeśli mieszkanie kosztuje milion złotych, a bank dał Ci 800 tysięcy kredytu, to współczynnik LTV wyniesie 80%. Najlepiej dla Ciebie byłoby, gdyby LTV było jak najniższe. Oczywiście, to zakłada, że będziesz potrzebował większego wkładu własnego, ale bank spojrzy na Ciebie przychylniejszym okiem i da Ci lepsze warunki.
 7. Upewnij się, czy będzie Cię stać na ratę nie tylko za miesiąc, ale też za dwa czy trzy lata (i tak dalej, aż do końca kredytu). Jeśli w dłuższym okresie planujesz dziecko, remont, zakup drogiego sprzętu czy założenie firmy – czyli ogółem wszystkie sytuacje, z którymi wiążą się duże koszty – policz, czy będziesz miał z czego spłacać raty.
 8. Nie rozciągaj czasu spłaty kredytu na zbyt długi czas – niska rata miesięczna jest ważna, ale pamiętaj, że im niższa, tym więcej zapłacisz za cały kredyt.