Banki w Polsce
Klient bankowy w Polsce stoi przed bardzo dużym wyborem. Na rynku finansowym działa aż 30 banków komercyjnych i ponad 500 banków spółdzielczych, które dostarczają usługi niezbędne do normalnego funkcjonowania w dzisiejszym społeczeństwie. Zebraliśmy najważniejsze informacje o bankach w Polsce! Sprawdź co musisz o nich wiedzieć.
Jak działają banki w Polsce?
Banki to instytucje finansowe, która funkcjonuje na zasadach opisanych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe. Ustawa szczegółowo omawia zasady funkcjonowania banków w Polsce, określając m.in.: zasady tworzenia i nazewnictwa banków, nadzór nad pracą instytucji bankowych oraz zakres działalności.
Dodatkowo działanie banków jest regulowane przez ustawy dodatkowe np. ustawa z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim czy ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.
Do podstawowych zadań banków można zaliczyć:
- prowadzenie rachunków bankowych,
- przyjmowanie depozytów,
- pośrednictwo i doradztwo w zawieraniu umów lokaty strukturyzowanej,
- udzielanie kredytów i pożyczek,
- emitowanie bankowych papierów wartościowych,
- przeprowadzanie bankowych rozliczeń pieniężnych,
- realizowanie terminowych operacji finansowych
- i wiele innych.
Nadzór nad pracą banków w Polsce obejmuje Komisja Nadzoru Finansowego.
Lista banków w Polsce
Sektor bankowy w Polsce w znacznej części stanowią banki uniwersalne: banki komercyjne i spółdzielcze. Na rynku finansowym działają również banki zagraniczne, posiadające w Polsce przedstawicielstwa oraz oddziały.
My jednak skupiamy się głównie na bankach skupiających się na działalności w Polsce. Równie ważne są banki komercyjne oraz spółdzielcze. Komercyjne dominują na skalę całego kraju, jednak to banki spółdzielcze dostarczają usługi bankowe do najodleglejszych zakątków Polski.
Polskie banki komercyjne, w których dominuje polski kapitał:
- Alior Bank,
- Bank Ochrony Środowiska,
- Bank Pocztowy,
- Getin Noble Bank,
- Pekao,
- PKO Bank Polski,
- Plus Bank.
Polskie banki komercyjne, w których dominuje kapitał zagraniczny:
- Bank Millennium,
- BNP Paribas Bank Polska,
- Citi Bank Handlowy,
- Credit Agricole,
- Deutsche Bank Polska,
- ING Bank Śląski,
- mBank,
- Nest Bank,
- Santander Bank Polska,
- Santander Consumer Bank,
- Toyota Bank.
Banki spółdzielcze w Polsce to ponad 500 oddzielnych podmiotów, które w znacznej części zrzeszają dwie grupy bankowe: Grupa BPS – Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Grupa Bankowa SGB – Spółdzielcza Grupa Bankowa.
Czy w Polsce są rosyjskie banki?
W Polsce nie działa żaden bank zasilany kapitałem rosyjskim. Można być więc spokojnym w korzystaniu z usług bankowych, bez obawy o wspieranie Rosji w działaniach wojennych na Ukrainie.
Oferta banków – jak wygląda i czym się różni?
Oferta banków w Polsce odpowiada na potrzeby wszystkich klientów: od klientów indywidualnych, przez przedsiębiorców sektora MŚP, samorządy, spółki po klientów korporacyjnych.
Produkty bankowe odpowiadają na wszystkie potrzeby klientów i zapewniają dostęp do usług zarządzania pieniędzmi oraz kredytowania. Zakres usług jest bardzo rozległy i cały czas się rozszerza. Wraz z postępującym rozwojem technologii zmienia się sposób działania i docierania do klienta, a także same metody dostępu ze strony klienta.
Oferty banków komercyjnych i spółdzielczych są wręcz identyczne. Praktycznie każdy bank posiada takie same produkty, które różnią się:
- kosztami,
- bonusami dla nowych i stałych klientów,
- zakresem usług i korzyści,
- sposobem korzystania z funkcji banku,
- dostępem do różnych produktów finansowych.
Wskazujemy tylko część różnic, na które warto zwrócić uwagę. Każdy klient może posiadać dowolną liczbę produktów bankowych i korzystać z usług nawet wszystkich banków! W korzystaniu z usług bankowych klienta ogranicza wyłącznie jego zdolność kredytowa.
Najbezpieczniejsze banki w Polsce
Poczucie bezpieczeństwa finansów jest jednym z najważniejszych czynników przy wyborze banku. Mogłoby się wydawać, że największym zaufaniem są obdarzane banki zbudowane polskim kapitałem, jednak nie jest to zasadą.
Według badania Polskiego Instytutu Badań Jakości z roku 2021, w którym ocenie poddano 13 najpopularniejszych banków w Polsce, największym zaufaniem cieszą się:
- PKO Bank Polski
- ING Bank Śląski
- Bank Millennium
Nie zmienia to faktu, że bezpieczeństwo nad oszczędnościami każdego klienta bankowego do kwoty 100 tys. EUR gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dotyczy to każdego banku działającego w Polsce.
Banki zagrożone upadłością
Upadłość banków ze stratą dla klienta jest w Polsce wręcz sytuacją niespotykaną. Co ważne upadłość nie stanowi zagrożenia dla Twojego interesu, szczególnie jeśli upadającym bankiem jest duża spółka, na którą szybko znajdą się chętni do restrukturyzacji i przejęcia.
Przykładem może być niedawna upadłość Getin Banku, który został poddany szybkiej restrukturyzacji i przejęty przez nowy podmiot Bank BFG S.A., składający się 8 banków komercyjnych oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
W efekcie klienci Getin Banku zmienią się w klientów VeloBanku – nowego brandu, bez zmian w umowach kont osobistych, kredytów czy utraty środków zebranych na kontach i rachunkach oszczędnościowych. Z perspektywy klienta zmieni się tylko nazwa banku oraz jego logo.