BIK się zmienił! Oto 5 największych zmian w raportach BIK

szymon

Biuro Informacji Kredytowej całkowicie zmieniło wygląd i sposób czytania danych w swoich raportach. Oto 5 najważniejszych zmian w raportach BIK.

Przypomnijmy, że raporty BIK zawierają informacje na temat historii kredytowej konsumenta. Na tej podstawie wystawia ocenę, która służy bankom do sprawdzenia, czy na pewno powinieneś otrzymać kredyt.

W ostatnich tygodniach raporty BIK zmieniły swój wygląd i sposoby opisywania historii kredytowej konsumenta. Co dokładnie się zmieniło? Poniżej spisaliśmy 5 najistotniejszych zmian.

1. Ocena punktowa

Do tej pory ocena punktowa BIK (czyli scoring) zawierała sie w zakresie pomiędzy 192 i 631 punktami. Teraz BIK uprościł ten zapis i ocena zawiera się w przedziale od 1 do 100 punktów. Im bliżej 100, tym większe masz szanse na otrzymanie kredytu.

2. Czytelna historia kredytowa

Nowy raport BIK wydaje się być czytelniejszy od starego – przede wszystkim strona, na której widzimy nasz scoring i historię kredytową posiada wygodne, rozwijalne menu przy każdym zobowiązaniu. Dzięki temu możemy śledzić tylko te zobowiązania, które nas interesują, a nie „jechać” przez cały ekran i wszystkie raty, jak to było wcześniej. Jednocześnie wciąż istnieje możliwość ściągnięcia raportu w formacie pdf.

3. Informacje z BIG Infomonitor

Teraz raporty BIK zawierają również informacje z BIG Infomonitor: negatywne (niespłacone długi) i pozytywne (uregulowane płatności).

4. Postęp w spłacie

W nowym raporcie BIK możemy zobaczyć w procentach, jaka część kredytu została nam do spłaty. Raport przedstawia nam to w formie graficznej i procentowej.

5. Wskaźnik BIK

Na samym początku raportu widzimy wskaźnik BIK, czyli informację na temat opóźnień w płatnościach. Wskaźnik może mieć jeden z trzech kolorów: zielony(jeśli opóźnień nie było), pomarańczowy (jeśli zdarzyły się opóźnienia do 30 dni) i czerwony (opóźnienia powyżej 30 dni).

Oczywiście stare raporty BIK wciąż są dostępne dla wszystkich klientów, którzy pobierali ich pakiety przed 21 grudnia 2017 roku. Stare konta z pakietami będą ważne przez maksymalnie rok. Później dostępne będą już jedynie nowe raporty BIK.