Czy można jednocześnie spłacać kredyt, oszczędzać i żyć komfortowo? [PORADNIK]

szymon

Bierzesz kredyt – i co dalej? Czy jeśli spłacasz ratę, nie masz szans, żeby odkładać na czarną godzinę? Martwisz się, że przez najbliższe lata będziesz musiał zaciskać pasa coraz bardziej i bardziej? Że stracisz pogodę ducha? Te pytania spędzają sen z powiek wielu kredytobiorcom. Jak wygodnie żyć z kredytem? Zapytaliśmy o to psychologa i zebraliśmy porady dla kredytobiorców.

Dowiedz się także, jak nie wpaść w spiralę zadłużenia.Kiedy masz kredyt, wydawanie pieniędzy wymaga uważności i planowania. Nie ma od tego ucieczki. Ale niezależnie od tego, na jak długo związałeś się z bankiem zobowiązaniem finansowym, dużo w Twoim życiu zależy po prostu od podejścia.

– Żeby zredukować stres związany z kredytem, warto skupić się na tym, co jest teraz. Nie wybiegać w przyszłość, nie próbować zabezpieczyć się na zapas przed zmianą na gorsze. Ale też – nie zadręczać samego siebie raz podjętą decyzją o kredycie, nie wyrzucać sobie, że teraz musimy go spłacać – mówi Matylda Skubikowska, psycholog i autorka bloga www.calm-station.pl o spokojnym życiu.

Na początek poznaj sposoby, które pomogą każdemu kredytobiorcy w zapanowaniu nad codziennością i własnymi obawami.

1. Idź na spacer

Ta rada może w pierwszej chwili wydawać się śmieszna: „Jestem związany z bankiem na kilkadziesiąt lat. Jak ma mi pomóc spacer po parku?”. Pomyśl jednak o tym, jak wiele stresu i fizycznego napięcia kosztuje Cię myślenie o Twoich zobowiązaniach finansowych.

Zapytaliśmy psycholog Matyldę Skubikowską o to, jak sytuacja kredytobiorcy może wpływać na jego odbiór rzeczywistości:

– W literaturze psychologicznej funkcjonuje tzw. Skala Stresu Holmesa i Rahe – lista 44 najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Kredyt też znajduje się na tej liście i zajmuje na niej 20 miejsce, wyprzedzając choćby takie sytuacje jak doświadczenie napadu czy włamania (22 miejsce), utrata pracy przez współmałżonka (27 miejsce) czy kłopoty z szefem (31 miejsce). Nie ulega więc wątpliwości, że życie z kredytem może być doświadczeniem stresującym, które może odbijać się na zdrowiu zarówno psychicznym, jak i fizycznym (np. bóle głowy, duszności, bóle brzucha, według wielu badań zwiększone ryzyko zachorowania na poważną chorobę).

Co przecież nie oznacza, że z taką sytuacją nie można sobie dobrze radzić. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że wiele lęków nie ma podstaw w rzeczywistości.

 Tym, co powoduje w życiu z kredytem największy stres, nie jest wcale sytuacja „tu i teraz”, a raczej – lęk przed przyszłością. Kredyt to zobowiązanie, które musimy wypełniać. Ale w życiu mogą nadejść zmiany, których nie potrafimy przewidzieć. Co jeśli stracę pracę? Co jeśli zachoruję i nie będę w stanie sam się utrzymać? Jeśli rozstanę się z mężem/żoną, jeśli utrzymanie dzieci będzie zbyt kosztowne, jeśli będę musiał wyprowadzić się z kraju… Czy wtedy poradzę sobie z taką finansową presją? W takiej sytuacji nakręca się spirala i wizja spłacania kredytu przez kilkadziesiąt lat zaczyna budzić ogromny lęk. A przecież wszystkie te sytuacje są czysto hipotetyczne. Z reguły jest tak, że w „tu i teraz” wszystko jest w porządku, mamy odpowiednią zdolność kredytową i jakoś finansowo radzimy sobie z życiem – inaczej byśmy przecież tego kredytu nie dostali – dodaje specjalistka.

Wyjście na spacer jest zatem symbolem tego, co można zrobić dla siebie, żeby dać sobie odetchnąć. Pozwolić sobie nie martwić się na zapas. Cieszyć się z małych rzeczy na wyciągnięcie ręki. Rozluźnić się i poprawić sobie humor.

Co radzi kredytobiorcom psycholog?

– Chociaż kredyt to zobowiązanie, które często wpływa na domowy budżet, nie oznacza to, że musisz odmawiać sobie w związku z tym jakichkolwiek przyjemności! Tym bardziej, że te aktywności, które według psychologów najlepiej relaksują i poprawiają humor – obcowanie z naturą, długi sen, aktywność fizyczna czy czas spędzany z bliskimi ludźmi – najczęściej są dostępne całkowicie za darmo.

2. Najpierw się zestresuj… a potem zmotywuj!

Spójrz na swoją sytuację inaczej. Wziąłeś kredyt? Wreszcie masz doskonałą motywację, żeby lepiej zorganizować budżet domowy. Jeśli nie zebrałeś się do tego wcześniej, teraz pojawia się świetna okazja, żeby:
 • ustalić priorytety comiesięcznych wydatków,
 • obliczyć wysokość swoich przychodów oraz stałych i zmiennych rozchodów,
 • zacząć księgować wydawane kwoty,
 • ustawić automatyczne przelewy, które pomogą Ci kontrolować wydatki i nie pozwolą zapomnieć o obowiązkowych spłatach,
 • założyć konto oszczędnościowe i przelewać co miesiąc nawet małą – ale stałą – kwotę (czyli budować poduszkę finansową).
Sam pewnie czujesz, że lekkomyślne podejście do pieniędzy musisz pozostawić za sobą. Zrób z tego zaletę. W końcu coś zmusza Cię do większej dyscypliny! Kiedy już będziesz mieć większą świadomość, na co – po spłaceniu rat kredytu(ów) i opłaceniu innych priorytetów – wydajesz najwięcej pieniędzy, będziesz mógł poszukać oszczędności.

3. Oszczędzanie miej we krwi

Te sposoby na oszczędzanie sprawią, że łatwiej dopniesz budżet, ale nie tylko. Odkryjesz, że można żyć inaczej. Gdzie szukać tych oszczędności? Codziennie wokół siebie.

Odżywianie
 • Unikaj jedzenia na mieście i przygotowuj posiłki do pracy.
 • Wykorzystuj zgromadzone wcześniej zapasy żywności i rób przetwory (nie dość, że zaoszczędzisz, to jeszcze zajmiesz czymś głowę, żeby nie myśleć o kredycie).
Zakupy
 • Kupuj taniej w internecie – tylko uważaj na koszty wysyłki („Dobierz towary do kwoty xxx, a przesyłka będzie gratis!”).
 • Uważnie planuj każde zakupy spożywcze, a do sklepu chodź z listą.
Dom
 • Poszukaj oszczędności w domu: włączaj zmywarkę, kiedy jest napełniona, wyłączaj urządzenia z prądu, gdy wyjeżdżasz na wakacje.
 • Zastanów się, czy wszystkie abonamenty, które płacisz, są Ci potrzebne. Może wcale nie oglądasz tak często telewizji? Wtedy warto zrezygnować z pakietów kanałów, do których masz dostęp.
Transport i wyjazdy
 • Jeśli pogoda dopisuje – korzystaj z roweru zamiast z samochodu. Jeżeli to niemożliwe, pamiętaj o regularnym uzupełnianiu ciśnienia w oponach i o tym, żeby jeździć ekonomicznie.
 • Planuj wyjazdy z dużym wyprzedzeniem: możesz wtedy oszczędzić na noclegu, transporcie, wymienić korzystnie walutę.
Styl życia
 • Postaraj się zrezygnować z używek. Jeśli rzucisz palenie papierosów, zyskasz nawet do 600 zł miesięcznie (jeśli wypalałeś paczkę dziennie).
 • Prezenty dla najbliższych kupuj przez cały rok – o strategii prezentowej pisaliśmy już tutaj.
Finanse
 • Jeżeli masz kilka długów – spróbuj je skonsolidować, a będzie Ci łatwiej je spłacać.
 • Porównuj oferty banków. Nie musisz być w „tym jedynym” tylko dlatego, że jeszcze Twoi rodzice mieli w nim konto. Szukaj korzystnych dla siebie ofert kont i lokat.

Sam proces brania kredytu również nie musi być źródłem stresu. Teraz nie musisz nawet chodzić do banku, żeby wziąć kredyt bankowy. Wystarczy kilka prostych kroków, Twój aktualny dowód osobisty, smartfon i wyciągi z banku potwierdzające regularny wpływ dochodów. Załóż konto na www.finai.pl, uzupełnij jeden prosty wniosek, który otrzyma kilka banków, i nie trać czasu oraz nerwów na wizyty w placówkach. Niech początek życia z kredytem nie przysparza Ci dodatkowo stresów!