Pułapka kredytowa – jak w nią nie wpaść?

szymon

Spłacanie jednego kredytu kolejnym nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jak chronić się przed pułapką kredytową?

Pułapka kredytowa to powiększająca się spirala zadłużenia. Najczęściej wpadasz w nią, gdy zaciągasz kolejny kredyt na spłatę wcześniejszego. Jeśli miesięczna rata nowego kredytu przerasta Twoje możliwości finansowe, to znalazłeś się w pułapce kredytowej.

Czasami spłata kredytu następnym jest dobrym rozwiązaniem. Jednak aby nie wpaść w kłopoty, trzeba przeanalizować wszystkie „za i przeciw”, obliczyć swoje wydatki i dopiero wtedy zastanowić się, czy poradzisz sobie ze spłatą kolejnego długu.

Kto może wpaść w pułapkę kredytową?

Każdy. Nie jest prawdą, że dotyczy to tylko ludzi o niezbyt wysokich dochodach. Dobrze zarabiające osoby także mogą się zadłużyć. Najpierw kredyt na mieszkanie, później samochód, następnie telewizor, do tego dochodzą kolejne potrzeby. Zdarza się, że każdą zachciankę spłaca się kredytem, a kredyt kolejnymi pieniędzmi pożyczonymi od banku.

Kto może wykorzystać mój problem?

Tonący brzytwy się chwyta.

Nie spłacaj kredytów pieniędzmi pożyczonymi od firm pożyczkowych! Ich oprocentowanie jest zdecydowanie wyższe, niż w przypadku kredytów bankowych. Pogłębisz tylko swoje zobowiązania, a odsetki będą coraz większe.

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

 1. Staraj się nie brać kredytu na spłatę wcześniejszego, jeśli Twoje możliwości finansowe przekraczają możliwość spłaty rat.
 2. Unikaj szybkich pożyczek na spłatę zadłużenia.
 3. Rozsądnie wydawaj pieniądze, planując wcześniej swoje wydatki.
 4. Buduj oszczędności, które mogą przydać się na „czarną godzinę”.
 5. Zawsze czytaj umowy kredytowe, aby nie wpaść w pułapkę.
 6. Możesz skorzystać z ubezpieczenia od utraty pracy. Jeśli staniesz się bezrobotnym, to ubezpieczyciel przez określony czas będzie spłacał Twój kredyt.
 7. Wybierz miesięczną ratę, którą będziesz w stanie spłacić nawet w gorszych finansowo miesiącach.

Mam problem ze spłatą kredytu – co teraz?

Zdarza się, że takie niespodziewane czynniki, jak choroba czy utrata pracy sprawią, że nie masz za co spłacić kredytu. Co zrobić? Nie ukrywaj tego. Wybierz się do swojego banku i porozmawiaj nad rozwiązaniem sytuacji. Być może bank zaoferuje Ci kredyt konsolidacyjny lub pozwoli odłożyć spłatę długu na późniejszy czas. Przeczytaj nasz tekst, aby dowiedzieć się, czym są wakacje kredytowe.

Ewentualnie możesz pożyczyć pieniądze od zaufanych osób, np. od rodziców lub najlepszego przyjaciela.

PODSUMOWANIE

 1. Pułapka kredytowa to problem, w który wpadasz, gdy jeden kredyt spłacasz drugim.
 2. Nie tylko osoby o niskich dochodach mogą spaść w spiralę zadłużenia.
 3. Nie spłacaj swojego kredytu „chwilówkami” od firm pożyczkowych.
 4. Buduj swoje oszczędności, które mogą okazać się pomocne w trudnym czasie.