Straciłem pracę, mam na karku kredyt – co teraz?

szymon

Chcesz wziąć kredyt, ale boisz się niespodziewanej utraty płynności finansowej? A może masz już kredyt i zaczynasz panikować, bo straciłeś źródło dochodu? To nie są sytuacje beznadziejne – podpowiadamy, jak znaleźć z nich wyjście.

Dla kredytobiorcy utrata pracy i płynności finansowej może wydawać się paraliżująca. W takim przypadku w pierwszej kolejności najlepiej skierować kroki do banku. Jemu tak samo jak Tobie zależy na tym, żebyś spłacił swoje zobowiązanie.

To 3 rozwiązania, dzięki którym unikniesz sytuacji podbramkowej:

 1. Zabezpiecz się wcześniej oszczędnościami.

  Zgodnie z zasadą „Lepiej zapobiegać niż leczyć” jeszcze przed zaciągnięciem kredytu warto zbudować poduszkę finansową. Jeżeli zgromadzisz wcześniej zapas finansowy równy trzykrotności Twojej pensji (albo większy), zyskasz na czasie w przypadku utraty pracy. Będziesz miał z czego pokryć rachunki i spłacić ratę kredytu, zanim uda Ci się znaleźć nową pracę.

 2. Ubezpiecz się od utraty pracy.

  To kolejny środek ochronny. Jeśli ubezpieczasz kredyt, możesz wykupić w pakiecie z ubezpieczeniem na życie dodatkową opcję – czyli ubezpieczenie od utraty pracy. Jednak bardzo często ubezpieczyciele zastrzegają, że warunkiem jego otrzymania jest utrata pracy z powodu zwolnienia przez pracodawcę.

  Warunki wypłaty bywają różne i zależą od ubezpieczyciela. Poza tym, jeśli dostaniesz świadczenie, ubezpieczyciel będzie pokrywał raty jedynie przez określony czas (na przykład przez kilka miesięcy). Możliwe też, że będzie pokrywał tylko część raty. Najważniejsze to przeczytać dokładnie warunki ubezpieczenia!

 3. Dogadaj się z bankiem.

  Jeśli jest za późno, żeby zgromadzić tak duże oszczędności (bo spłacasz już kredyt), kluczem do opanowania sytuacji będą spokój i szczerość w rozmowie z bankiem. Jakie rozwiązanie może Ci zaproponować instytucja udzielająca Ci kredytu?
  Po pierwsze – niektóre banki już na etapie podpisywania umowy proponują możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. To rozwiązanie pozwoli Ci potem w dowolnym momencie skorzystać z zawieszenia kredytu na miesiąc albo kilka miesięcy. W przypadku wakacji kredytowych może zostać zawieszona albo cała rata, albo jedynie kapitał (wtedy będziesz musiał spłacić odsetki).
  Wakacje kredytowe nie obniżą Twojej oceny w BIK. Warto jednak wiedzieć, że bank przed udzieleniem pozwolenia na wakacje kredytowe sprawdzi, czy wywiązywałeś się wcześniej z regularnego spłacania rat. Prawdopodobnie nie dostaniesz wakacji kredytowych również wtedy, gdy zalegasz ze spłatą bieżącej raty. Większe szanse na wakacje mają klienci z dobrą historią kredytową.
  Po drugie – skorzystaj z restrukturyzacji zadłużenia.

  Banki są otwarte na to, żeby w przypadku wyjątkowych sytuacji, takich jak utrata pracy, przeprowadzić restrukturyzację zadłużenia – zmianę warunków zawartych w umowie kredytowej. Istnieje kilka form restrukturyzacji, z których najpopularniejsze są:

  – Zmiana harmonogramu spłaty rat, czyli wydłużenie spłaty. Taka decyzja sprawia, że rata się zmniejsza, ale ostatecznie płacisz więcej odsetek. To rozwiązanie przydatne, jeśli wiesz, że tymczasowo spłata niższej raty pomoże Ci zachować stabilność finansową.

  – Refinansowanie: przydatne, jeśli spłacasz raty różnych kredytów. Refinansowanie sprawi, że Twoje zobowiązania finansowe zostaną połączone w jedno, czyli skonsolidowane. Będziesz spłacał jedną ratę zamiast kilku, ale czas spłaty kredytu się wydłuży – dzięki temu rata może być niższa.

Co robić, żeby poradzić sobie z utratą pracy i kredytem?

 1. Zanim weźmiesz kredyt, zabezpiecz się finansowo i zgromadź jak najwięcej oszczędności.
 2. Ubezpiecz się od utraty pracy, ale najpierw dokładnie zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia.
 3. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której Twoje zobowiązanie finansowe zacznie Cię przerastać, idź do banku i porozmawiaj o możliwych rozwiązaniach – wakacjach kredytowych albo restrukturyzacji kredytu.

Jeśli zbudujesz poduszkę finansową, będziesz w bardziej komfortowej sytuacji na wypadek utraty pracy. Nie zrobimy tego za Ciebie, ale podpowiemy, jak to zrobić:

Co zrobić, żeby odłożyć na czarną godzinę?
Wystarczy kilka prostych kroków:
1. Spłacaj w pierwszej kolejności raty kredytów i pożyczki
2. Zaraz po otrzymaniu pensji wpłacaj stała kwotę na konto oszczędnościowe lub lokatę.
3. Każdą dodatkową kwotę (premię, prezent) odkładaj z myślą o swoim bezpieczeństwie finansowym.
4. Zarządzaj budżetem domowym według ustalonego planu: kontroluj przychody i wydatki.
5. Jeśli masz taką możliwość, zadbaj o alternatywne źródło dochodu.
UWAGA! Według ekspertów minimalna kwota, dzięki której stworzysz poduszkę finansową, jest równa trzykrotności Twojej pensji.