Zadatek czy zaliczka? Co wybrać? Czym się różnią?

szymon

Co wybrać w przypadku kredytu hipotecznego?

Czym są zadatek i zaliczka?

Zaliczka – to opłata dokonana przed zawarciem umowy. Suma zaliczki jest częścią opłaty za usługę – np. jeśli kupujemy telefon na raty, a zaliczka wyniosła 300 złotych, to ta suma idzie na spłatę telefonu.

Zadatek – to zabezpieczenie spłaty usługi, które również idzie w poczet wynagrodzenia. Jeśli strona wpłacająca zadatek nie będzie się chciała wywiązać z umowy, straci zadatek. Jeśli z kolei osoba otrzymująca zadatek nie wywiąże się z umowy, drugiej stronie należeć się będzie dwukrotność sumy zadatku. Wysokość zadatku to zwykle 10-20% łącznej sumy.

Co wybrać w przypadku kupna mieszkania?

Zadatki i zaliczki są często związane są z umowami przedwstępnymi sprzedaży mieszkań. Co wybrać, jeśli planujemy kupno lokum i musimy zdecydować się na zadatek lub zaliczkę?

To zależy od naszych potrzeb i sytuacji osobistej. Jeśli chcemy mieć względny „luz” przy wycofywaniu się z umowy przedwstępnej kredytu hipotecznego, powinniśmy wybrać zaliczkę. Natomiast jeżeli możliwości wycofania się nawet nie bierzesz pod uwagę i wiesz na 100%, że chcesz to konkretne lokum – zadbaj o zadatek! Wtedy kontrahent kilka razy zastanowi się przed wycofaniem się z umowy, bo będzie Ci musiał zwrócić dwukrotność zadatku.